REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SANAYİ AİLESİ

ASO Başkanı Özdemir: Önemli olan uygulama

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ASO Başkanı Özdemir: Önemli olan uygulama
12 Mart 2021 - 18:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün açıklanan Ekonomik Reform Paketinin somut ve çözüm odaklı olduğunu vurgulayarak “Önemli olan uygulama” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını Haliç Kongre Merkezi’nde bizzat izleyen Özdebir, paketin bir bütünlük içinde, tutarlı, ekonomideki gerçekler ışığında hazırlanmış ve tatminkar olduğunu söyledi.

Özdebir, pakette yer alan; kamu harcama disiplini, şeffaflık, tasarruf vurgusu, vergi düzenlemelerinin sadeleştirilmesi, vergi inceleme sürelerinin kısaltılması ve dijitalleşmesi, güven unsuru, kamu ihalelerindeki şeffaflık ve bürokrasinin azaltılması vurgularını önemli bulduğunu ifade etti.

KGF YENİDEN YAPILANDIRILMALI

Nurettin Özdebir, özellikle Kredi Garanti Fonu’nun katma değeri yüksek üretimi ve nitelikli istihdamı uygun maliyetli selektif kredilerle destekleyecek şekilde yeniden yapılandırılacak olmasını çok değerli bulduğunu söyledi.

ÖNERİLERİMİZ PAKETE GİRMİŞ

Özdebir, ASO’nun son dönemdeki meclis toplantılarında gündeme getirdiği birçok önerinin paket içinde yer aldığını ifade ederek, “Gündeme getirdiğimiz konuların bu paketin içinde yer bulmasından dolayı büyük bir mutluluk duydum. Özellikle üretimde ithal girdi kullanımının azaltılması ile katma değeri yüksek yerli ve milli ekonomi hedefi ortaya konulması önemli. Kamu tasarruflarının ön planda olduğu pakette, kamunun yerli ürün kullanımına yönelik ifadeler memnuniyet verici. Yıllardır dile getirdiğimiz bu konuda, ayrıca bir izleme komitesinin kurulması uygulamanın başarısı açısından çok önemli” dedi.

ARA MALI FİYATLARI TAKİP EDİLMELİ

Özdebir, yatırımların öngörülebilirliğini azaltan enflasyon sorununun ortadan kaldırılmasıyla ilgili tedbirlerin ortaya konulmasını önemsediğini ifade ederek, “Son dönemde gıda enflasyonunun artışına ilişkin bir takım tedbirlerin alınması ve tedarik zincirinin anlık takip edilmesi önemli” diye konuştu. Özdebir, bu noktada ara mallarındaki fiyat artışlarına da dikkat çekerek, “Ara mallarındaki tüccar kaynaklı fiyat artışları enflasyonu olumsuz yönde etkiliyor. Bu yüzden gıda fiyatlarında olduğu gibi ara malı fiyatlarının da anlık olarak takip edilmesi faydalı olacaktır” dedi.

Özdebir, yakın izlemedeki kredilere yönelik olarak bankacılık sektöründe operasyonel yeniden yapılandırma ve firma rehabilitasyon fonksiyonları oluşturulmasının, ülkemizin ihtiyacı olan ve yaşatılması gereken firmaların üretimini devam ettirebilmesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

BİRÇOK KARAR YERİNDE

ASO Başkanı Özdebir, pakette yer alan sanayide yeşil dönüşüm, sağlık sanayisinin geliştirilmesi, halka arzın kolaylaştırılması, şirketlerin tahvil çıkarmasını özendirmek için tahvil garanti fonunun kurulması kararlarını da yerinde bulduğunu ifade etti.

Özdebir, ihracatın tabana yayılması ve küçük ölçekli firmaların da ihracat yapabilmesi için destek ortaya konulmasının da önemli olduğunu vurguladı.

ASO Başkanı Özdebir, pandemi sürecinde işgücü piyasasında ortaya çıkan olumsuzlukların giderilmesi için istihdam yaratan firmaların daha ucuz kredi imkanına kavuşması istihdamın desteklenmesi açısından fayda sağlayacağını belirterek, “Pakette ayrıca mesleki eğitime vurgu yapılması ve desteklenmesini de çok kıymetli buluyorum. Özellikle sanayide ara eleman sorununun çözülmesinde katkısı olacağını düşünüyorum” dedi.

VERGİ MUAFİYETİ OLUMLU

Özdebir, Özel kesim yatırımlarını kolaylaştırmak ve hızlandırmak amaçlı Yatırım Uyuşmazlığı Kurumu oluşturulmasını ve büyük yatırımlarda, kısmi tamamlamayla birlikte hak kazanılan yatırıma katkı tutarına yeniden değerleme yapma imkanı getirilmesini önemli bulduğunu söyledi. Özdebir, küçük esnafa yönelik vergi muafiyeti getirilmesini de, özellikle pandemi sürecinde büyük sıkıntı yaşayan bu kitle açısından yerinde bulduğunu söyledi.

Haber Merkezi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sanayi haberlerimizi isteyen herkesle paylaşmaktan mutluluk duyarız. Ancak, haberlerimizi kullanırken kaynak göstermenizi ve link vermenizi özellikle rica ediyoruz.