REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SANAYİ AİLESİ

Doğalgaz kısıtlaması sanayiciyi kaygılandırdı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Doğalgaz kısıtlaması sanayiciyi kaygılandırdı
20 Ocak 2022 - 22:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İran’dan gelen doğalgazda kesinti olacağının ve sanayi tesislerinin bu kesintiden etkileneceği haberi iş dünyasında olumsuz değerlendirmelere yolaçtı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu twitter hesabında şu açıklamayı yaptı:

Doğalgaz kısıntısı kararı ile ilgili sanayicilerimizin sorunlarını ve üretimde yaşanabilecek aksaklıkları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Donmez’e aktardım. Firmalarımızın üretimde sorun yaşamaması için yoğun bir çalışma içinde olduklarını söyledi.


BAHÇIVAN: ÜRETİMDE STRES YARATACAK

BOTAŞ’ın bazı tesislere uygulanacak doğalgaz kısıntısı kararını değerlendiren İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, doğalgaz kısıntısının üretim üzerinde büyük bir stres yaratacağını belirtti.

 

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, BOTAŞ’ın arz kesintisi kararını değerlendirirken, kısıntı kararının üretim üzerindeki baskıları daha da artıracağını belirterek, “Bundan altı ay önce dünyadaki enerji maliyet ve arzında ciddi sıkıntıların bizleri beklediğine ilişkin işaretleri hep birlikte takip etmiştik. Nitekim son aylardaki maliyet artışlarının en ağır yükünü sanayiciler olarak ciddi bir şekilde üstlendik” ifadelerini kullandı.

 

Enerji Bakanlığı’ndan yapılan son açıklama, kış aylarının da etkisiyle doğalgaz tedarikinde de ciddi sıkıntılar yaşanmaya başlandığını ortaya koyduğun vurgulayan Bahçıvan yazılı açıklamasına şöyle devam etti:

 

“Bu sıkıntılara bir önlem olarak, sanayide kullanılan doğalgaz kullanımında yüzde 40 gibi çok ciddi bir kısıntıya gidilmesi planlanıyor. Son aylarda başta doğalgaz olmak üzere enerjideki maliyet artışlarının büyük bir bölümü zaten sanayici tarafından fedakar bir şekilde karşılanmaktadır. Ağır sanayi sektörlerimizde çok daha katlanılmaz olan bu maliyet bedeline şimdi de arz üzerinden bir bedel ödetilmesi kabul edilemez. Bir yandan ihracata dayalı bir büyüme için elimizden gelen gayreti gösterirken, başta ihracatçı sektörlerimizi vuracak olan bu karar, fabrikalarımız üzerinde çok ciddi bir üretim ve planlama stresine yol açacaktır.

 

“Maliyetler üzerinden zaten aylardır belli bir fedakarlığa katlanan sanayicilerimizin şimdi de arz cephesinde bu sorunla karşı karşıya kalması hiç kuşkusuz verimliliği, üretim kalitesini, sevkiyatı ve daha birçok konuyu olumsuz etkileyecektir. Arz kanallarındaki sorunlardan kaynaklanan bu sıkıntıların, en kısa zamanda çözüme kavuşacağını umuyorum.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sanayi haberlerimizi isteyen herkesle paylaşmaktan mutluluk duyarız. Ancak, haberlerimizi kullanırken kaynak göstermenizi ve link vermenizi özellikle rica ediyoruz.

    Bültenlerimize abone olmak istiyorsanız lütfen e-posta adresinizi girin.

    Subscribe!
    Araç çubuğuna atla