REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SANAYİ AİLESİ

‘Enflasyon ithal etmeye devam edeceğiz’

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
‘Enflasyon ithal etmeye devam edeceğiz’
05 Şubat 2021 - 9:53
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Habertürk kanalında yayınlanan Para Gündem programında Ebru Baki’nin konuğu oldu ve Türkiye’deki güncel ekonomik gelişmeler hakkında görüş ve değerlendirmelerini paylaştı.

Programda, Haberturk.com Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Barlas’ın da ekonomi gündemine yönelik sorularını yanıtlayan Bahçıvan, Covid-19 pandemi sürecinin sanayi sektörüne etkisiyle ilgili değerlendirmeler yaptı.

‘ENFLASYON İTHAL EDECEĞİZ’

İSO Başkanı Bahçıvan, tarımsal ürünler tarafında özellikle Çin’den kaynaklı çılgın bir talebin oluştuğunu söyleyerek “Emtia fiyatları bu şekilde olduğu sürece yurt dışından enflasyon ithal edeceğimiz garanti gibi duruyor” dedi.

Bahçıvan, “Sabırlı ve temkinli olmamız gerekiyor biraz daha. Diğer yandan sanayi tarafında gelişmeler, rakamlar üzerinden konuşacak olursak olumlu gelişiyor. Pazartesi günü açıkladığımız PMI 54,4 olarak gerçekleşti ve alt sektörlerde de çarkların döndüğünü gösteriyor. İç piyasada hizmetler sektöründe artmayan tüketim ev tüketimini artırdı. Sanayinin artmasındaki iki temel neden evde geçen sürenin artması. Home Office, evden eğitimler, sadece bizde değil dünyada da böyle” dedi.

‘MESLEKİ EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİ’

Sektördeki istihdam konusuna da değinen Bahçıvan, “İstihdamda bugün birçok sanayicimizle konuştuğumuzda, yapısal değişim konusu gündeme geliyor. Ara eğitim dediğimiz mesleki eğitim çok önemli. Sanayide çalışacak ara eleman noktasında sanayiyi cazip hale getirecek bilgilendirme kritik. Meslek liseleri çok önemli. Meslek liselerine olan ilgi yeniden artırılmalı. Milli Eğitim Bakanlığıyla 7/24 temas halindeyiz meslek liseleriyle ilgili. Türkiye’nin geleceğine katkı sağlayacak en önemli konu. Sabır işi tabii ki, bir orman gibi düşünürsek, suladığımız zaman karşılığını alacağız” şeklinde konuştu.

Bahçıvan, yeni açıklanan ihracat rakamlarına ilişkin, “İhracattaki olumlu gelişmenin iki temel nedeni var. Uzak Doğu’dan Batı’ya mal akışının sekteye uğraması Türkiye’yi cazip hale getirdi tedarik konusunda. Avrupa Birliği ülkelerinin bu pandemideki tedarik konusundan daha çok etkilenmesi ve bizim dinamik çözüm bulma duruşumuz da bizi olumlu etkiledi. İhracatta bu durumlar sürdürülebilir başarı getirmiş vaziyette” dedi.

“EMTİA FİYATLARINDA ÇILGIN BİR ARTIŞ VAR”

Bugün açıklanan enflasyon rakamlarına yönelik de değerlendirme yapan Bahçıvan, “Dünyada emtia fiyatlarında çılgın bir artış var. Özellikle temmuz ağustostan başlamak üzere, hangi sanayi temsilcimizle konuşursak konuşalım, emtiada yüzde 34’lere varan artış var. 2, 3 ay çalışmayan sanayi ve tarım bu birikimi gösterdi. Emtia fiyatları bu şekilde olduğu sürece yurt dışından enflasyon ithal edeceğimiz garanti gibi duruyor. Tarımsal ürünler tarafında Çin çılgın bir talep oluşturmuş durumda. Açılmalar başlarsa talep de artacak. Gıda ham madde fiyatlarında 2021’de fiyat baskısının güçlü olacağını düşünüyorum” yorumunu yaptı.

‘TARIMDA TEKNOLOJİYİ İYİ GELİŞTİREMEDİK’

Bahçıvan, gıda fiyatlarını da etkileyen tarım sektöründeki son duruma ilişkin gelen soruya şöyle yanıt verdi:

“Tarımın iktisadi faaliyet olarak görülmesi gerekiyor. Kaynağımızı en yüksek katma değerle nasıl değerlendirebiliriz bunu düşünmeliyiz. Birçok arazimiz boş ve bu arazilerde hiçbir şey üretmiyoruz. 4.5 milyar dolarlık yem bitkisi ithal ediliyor. Neden yarısını doğala döndüremiyoruz. Tarımda biz maalesef teknolojiyi iyi geliştiremedik. Suyumuzu da toprağımızı da doğru kullanmamız lazım. Doğru analiz edildiği zaman Türkiye, problemlerinin önemli bir kısmını çözer. Son günlerde İSO olarak yaptığımız sektörel tedarik zincirleri toplantılarımız var. Demir çelik, petrokimya ve tarımsal ürünler ile başlattığımız bu toplantıları ihtiyaç halinde farklı sektörlerimiz için sürdüreceğiz. Burada savunma sanayiinde çok önemli gelişmeler yaşandığını fark ettik. Savunma sanayiinde bu kadar ilerleyen bir ülkenin tarımda da bu konuyu da çözeceğine inanıyorum.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sanayi haberlerimizi isteyen herkesle paylaşmaktan mutluluk duyarız. Ancak, haberlerimizi kullanırken kaynak göstermenizi ve link vermenizi özellikle rica ediyoruz.