REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SANAYİ AİLESİ

“Faizler çok yüksek, kur çok oynak”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“Faizler çok yüksek, kur çok oynak”
11 Şubat 2021 - 19:09
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, faizin kabul edilebilir rakamın üzerine çıktığını, kurdaki oynaklık kaynaklı zararların da büyük olduğunu söyledi.

Turgay Türker başkanlığındaki Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, faizin kabul edilebilir rakamın üzerine çıktığını belirtirken, kurdaki oynaklık kaynaklı zararların da büyük olduğunu bildirdi.

BAZI SEKTÖRLER PROBLEMLİ

Baran, bazı sektörlerin iyi durumda olmasına rağmen; restoranlar, kafeler, düğün salonları, yurtlar, servisler, turizmciler, seyahat acentelerinde problem olduğunu kaydetti.

Pandemi döneminde oyuncağa yönelik ciddi talep artışı olduğuna vurgu yapan Baran, züccaciye, konut, otomobil ve mobilya sektörlerinin de pik yaptığını anlattı.

İnsanların evde kaldıkları dönemde inşaat malzemeleri sektörünün de iyi iş yaptığının altını çizen Gürsel Baran, buna karşılık sektörde yüksek fiyat ve ürün bulunamaması sorunlarının bulunduğunu belirtti.

KATMA DEĞERLİ ÜRETİM

Türkiye’nin bu krizden ders çıkararak katma değerli üretim ve markalaşmayla Avrupa’nın üretim  merkezi olabileceğini söyleyen Baran, gelişmelerin pozitif yansıması olabileceğini bildirdi.

Kars kaşarının ellide bir kalitesinde olmayan Rokfor peynirinin 1.5 milyar dolar ciro sağladığına vurgu yapan Baran, bunun dünyaya daha iyi anlatılması gerektiğini dile getirdi.

KAMUDA YABANCI HAYRANLIĞI VAR

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na; katma değerli üretim, markalaşma ve hukuksal güvenceleri içeren bir rapor gönderdikleri bilgisini veren Baran, yerli ve millilik söylemlerine rağmen kamunun halen yabancı hayranlığı bulunduğunu kaydetti.

Fahiş fiyat artışlarına yönelik de değerlendirmelerde bulunan Baran, bu konunun net bir şekilde ele alınması gerektiğini belirtirken, denetimin ürün rafa gelene kadar da sıkılaştırılmasını istedi.

KURDAKİ İSTİKRARSIZLIK OLUMSUZ ETKİLİYOR

Faizin kabul edilebilir rakamların üzerine çıktığına da değinen Baran, kurdaki istikrarsızlığın da önemli olduğunu söyledi. Bir süre önce 8.5 liraya kadar çıkan doların, bugün gerilemesinin bir anlamda iyi olduğunu ifade eden Baran, “İthalat  yapan 8.5 liradan aldığı ürünü 7 liraya satmak zorunda kaldı. Yani çok abartılı kâr edilebildiği gibi zarar da edilebiliyor.” dedi. Baran, mevcut ekonomi yönetimini başarılı bulduğunu kaydetti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sanayi haberlerimizi isteyen herkesle paylaşmaktan mutluluk duyarız. Ancak, haberlerimizi kullanırken kaynak göstermenizi ve link vermenizi özellikle rica ediyoruz.