REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SANAYİ AİLESİ

FED yeni kararını açıkladı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
FED yeni kararını açıkladı
28 Ocak 2021 - 10:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ABD Merkez Bankası FED, gecelik faiz oranını sabit tutma ve aylık tahvil alımı uygulamasını değiştirmeme kararı aldı. FED, Corona virüsü nedeniyle yaşanan resesyonda tam iyileşme sağlanmadan ekonominin temellerini sarsmama konusundaki kararlılığını yineledi.

FED yetkilileri iki günlük değerlendirme toplantısının ardından yaptıkları açıklamada ekonomik iyileşme hızında yavaşlamaya dikkat çekti.

FED politikalarını üreten komisyon tarafından yapılan açıklamada ‘‘Ekonomik faaliyetler ve istihdam alanındaki iyileşme son aylarda azaldı. Bu zayıflama salgından en fazla etkilenen sektörlerde kendini daha çok gösterdi. Süregelen kamu sağlığı krizi; ekonomik faaliyetler, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturuyor ve ekonomik görünümü riske atıyor’’ denildi.

FAİZLER 0 İLE 0.25 ARASINDA 

FED’in gecelik faiz oranını yüzde 0 ile 0,25 arasında bırakma kararı, en az 80 milyar dolarlık hazine bonosu satın alma planı ile her ay 40 milyar dolarlık ipoteğe dayalı kredi vermesi oy birliğiyle desteklendi.

Ekonomik iyileşmedeki yavaşlamanın FED’in gelecek aylarda hatta yıllarda faizleri düşük tutmasına neden olabileceği sanılıyor.

FED Başkanı Jerome Powell, düzenlediği basın toplantısında Merkez Bankası’nın ekonomide sürdürülebilir iyileşme görülmeden para politikasında değişiklik planlamadığının altını çizdi.

ABD’nin Aralık ayındaki istihdam kaybı ile işe alımlar ve harcama göstergeleri Corona virüsü vakalarının sonbaharda yükselişe geçmesiyle birlikte yavaşladı.

FED, ekonomide sürdürülebilir gelişme olmadığı sürece tahvil satın alma programında da değişikliğe gitmeyeceğini ve federal fonların faizlerini de enflasyon hedeflenen yüzde 2 seviyesine gelinceye ve orada kalıncaya kadar sıfıra yakın düzeyde tutacağını bildirdi.

Powell ekonominin durumunun ABD’nin aşılama programına bağlı olduğunu kaydetti.

Powell, ekonominin en zayıf sektörlerinin işçilerin birbirlerine yakın çalışması gereken sektörler olduğunu bildirdi.

Açıklamanın ardından S&P 500 endeksi yüzde 3 düşerek, 3 aylık en büyük düşüşünü yaşadı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sanayi haberlerimizi isteyen herkesle paylaşmaktan mutluluk duyarız. Ancak, haberlerimizi kullanırken kaynak göstermenizi ve link vermenizi özellikle rica ediyoruz.