REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SANAYİ AİLESİ

Haziran sanayi üretiminde beklenenin üstünde artış

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Haziran sanayi üretiminde beklenenin üstünde artış
12 Ağustos 2021 - 16:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sanayi üretimi Haziran ayında yüzde 2,3 ile 10 ayın en hızlı yükselişini kaydederken geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,9 artış kaydetti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı Sanayi Üretim Endeksi’ne göre, sanayi üretimi Haziran’da aylık yüzde 2,3 yükseliş kaydederken yıllık yüzde 23,9 yükseldi.

 

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin aylık sanayi üretimi beklentisi yüzde 2,1 artışa yönündeyken yıllık beklentisi yüzde 21,7 artış olacağı yönündeydi.

 

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2021 yılı Haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 24,8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 13,9 arttı.

 

Sanayi üretimi büyüme için en önemli öncü göstergelerden biri olarak kabul edilirken büyümede dikkate alınan arındırılmamış verilere göre Türkiye’nin sanayi üretimi ikinci çeyrekte yüzde 40,3 artış gösterdi.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, salgından dolayı ciddi baz etkisi yaşanacak olan ikinci çeyrek için büyüme beklentilerinin yüzde 20’ler düzeyinde olduğunu söylemişti.

 

Haziran ayında sanayi istihdamındaki artış dikkat çekmişti

Haziran ayında açılma olduğu için beklendiği üzere ekonominin farklı sektörlerinde istihdam artışları gerçekleşirken Hizmet sektörünün toparlanma ayında istihdam artışında ilk sırada 296 bin ile sanayinin yer alması dikkat çekmişti.

 

Haziran ayında hizmet sektöründeki istihdam artışı ise 136 binde kaldı. Hasat mevsimi dolayısıyla tarımdaki yoğun aktivite istihdam artışına da yansıdı ve tarım sektöründe 163 binlik yeni istihdam yaratıldı.

 

Türkiye İç Giyim Sanayiciler Derneği Başkanı Nazım Kanpolat işsizlik verilerinin sektör açısından değerlendirmesinde “Pandeminin etkilerinden dolayı kapasite düşüklüğü oldu ama bundan sonraki süreçte ihracat açısından daha iyi bir sezon geçireceğimizi düşünüyoruz ve rakamların artacağını düşünüyoruz. SGK verilerine göre baktığımızda 592 bin kişi kayıtlı bu seneye baktığımız zaman 657 bin kişi kayıtlı olmuş durumda. Dolayısıyla bu önümüzdeki dönemde de olumlu olarak yansıyacaktır” demişti.

BloombergHT

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sanayi haberlerimizi isteyen herkesle paylaşmaktan mutluluk duyarız. Ancak, haberlerimizi kullanırken kaynak göstermenizi ve link vermenizi özellikle rica ediyoruz.

    Bültenlerimize abone olmak istiyorsanız lütfen e-posta adresinizi girin.

    Subscribe!
    Araç çubuğuna atla