REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SANAYİ AİLESİ

Katar’la ticari işbirliği ne gibi fırsatlar yaratacak?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Katar’la ticari işbirliği ne gibi fırsatlar yaratacak?
16 Kasım 2021 - 18:36
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

Katar’daki yerel girişimcileri desteklemek ve özel sektör çeşitliliğini artırmak için kurulan lider kalkınma kuruluşu Katar Kalkınma Bankası (QDB) sponsorluğunda, Grant Thornton ev sahipliğinde organize edilen Katar-Türkiye İş Birliği Etkinliği 16-17 Kasım tarihlerinde Swissotel The Bosphorus İstanbul’da gerçekleşti. Etkinlik, Türk ve Katarlı iş insanlarını ticari iş birliği fırsatlarını görüşmek üzere bir araya getiren ilk organizasyon olma özelliği taşıyor. İki ülkenin sosyo-ekonomik bağları ve 2020’de gerçekleştirdiği 1,6 milyar dolar ticaret hacminden hareketle organize edilen iki günlük etkinlikte, Katar ve Türk şirketlerinin karşılıklı büyüme ve ortaklık fırsatlarını keşfetmeleri için bir araya getirilmesi hedefleniyor.

Katar-Türkiye İş Birliği etkinliği Grant Thornton Türkiye Partneri Dr. Aziz M. Hatipağaoğlu, Katar Kalkınma Bankası Katar İhracat Geliştirme ve Tanıtım Ajansı Direktörü Hamad Salem Mejegheer, DEİK Türkiye-Katar İş Konseyi Başkanı Başar Arıoğlu ve T.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Dairesi Genel Müdür Yardımcısı Ömür Atılgan’ın konuşmalarıyla başladı.

Açılış seremonisinin ardından her iki ülkeden ilgili sektörlerin kilit aktörlerinin liderliğinde, işletmeler arası iş birliği fırsatlarına dönük önceden organize edilmiş toplantılar gerçekleştirildi. Etkinlik, verimli karşılıklı iş ilişkileri kuracak birinci sınıf bir platform işlevi görerek katılımcılar arasında geleceğe dönük büyüme odaklı ortaklıklar oluşturulmasını sağlayacak; Türkiye’deki iş dünyası deneyimi, Katar ile Türkiye arasındaki ekonomik iş birliğini daha da değerli hale getiriyor.

QDB liderliğindeki delegasyon, potansiyel alıcılar ile bir araya gelmek isteyen Katarlı üreticiler ve hizmet tedarikçilerinden ve yapı malzemesi ve inşaat, yapı kimyasalları, elektrik, sağlık ve medikal, petrol ve gaz ürünleri, plastik ve ambalaj ve fintech ve ICT çözümleri de dahil olmak üzere teknoloji hizmetleri alanları gibi farklı sektörlerden ihracat/ithalat ortakları arayan acente ve distribütörlerden oluşuyor.

Türk yatırımcıların Katarlı potansiyel çözüm ortakları ile doğrudan ilişki kurmasına fırsat sağlayan bu etkinlik hakkında konuşan Grant Thornton Türkiye Partneri Dr. Aziz M. Hatipağaoğlu; bire bir görüşmeler sayesinde büyüyen bu ticaretin ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişiminde kilit rolü olduğunu, bu sebeple iş birliği ve yatırım projelerinin geliştirilmesi açısından Katar’ın Türkiye için önemli bir ortak olduğunu belirtti. Dr. Hatipağaoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Teknoloji ve katma değer üretme odaklı ürün ve hizmetleri ile Katarlı işletmeler, portföylerini güçlendirmek ve genişletmek isteyen Türk yatırımcılara eşsiz fırsatlar sunuyor. Günümüzde her alanda, her ölçekte rekabet de ticaret de oldukça zorlaştı. Katar’ın, sadece petrol ve doğalgaz kaynağı bir ülke olmadığını; aynı zamanda Türkiye’de probilen, polimer, vinil, boya, bilgi teknolojileri, servis sağlayıcı gibi konularda hizmet, ürün, hammadde satın almak isteyen firmalar için güçlü bir tedarikçi olduğunu da söyleyebiliriz. Katarlı işletmelerin sunduğu ürün ve hizmetler, ülkemizde ilgili sektörlerde faaliyet gösteren firmalar için önemli bir artı değer yaratacağını ifade edebiliriz. Katar, ülkemizin ekonomisine, alım gücüne ve iş yapış şekline güveniyor. Ülkemizdeki işletmelerin deneyimi, Katar ve Türkiye’nin ekonomik alandaki iş birliğini daha değerli kılıyor.”

rdv2.php?cd=2,fGt38-731976-tr-917180,1-33331,girayduda@yahoo.com

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sanayi haberlerimizi isteyen herkesle paylaşmaktan mutluluk duyarız. Ancak, haberlerimizi kullanırken kaynak göstermenizi ve link vermenizi özellikle rica ediyoruz.

    Bültenlerimize abone olmak istiyorsanız lütfen e-posta adresinizi girin.

    Subscribe!
    Araç çubuğuna atla