REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SANAYİ AİLESİ

Kütükçü sanayiciler için hangi taleplerde bulundu?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kütükçü sanayiciler için hangi taleplerde bulundu?
09 Şubat 2022 - 18:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Memiş Kütükcü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen Merkez Bankası ile istişare toplantısına katıldı. Kütükcü, toplantıda sanayicilerin taleplerini ve sorunlarını ileterek, destek istedi.

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ve Türkiye genelindeki oda ve borsa başkanlarının katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda söz alan KSO Başkanı Memiş Kütükcü, Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat uygulamasında şirketler için 6 ay olarak belirlenen vadenin 3 aya düşürülmesini talep etti.

 

Kütükcü, döviz kazandırıcı hizmetlerden gelen dövizlerin yüzde 25’inin TL’ye çevrilmesi zorunluluğunun da yüksek oranda ithalata bağımlı bazı sektörler için sorunlar oluşturduğuna dikkat çekerek, bu şirketlerin de korunduğu argümanların geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Başkan Kütükcü, “Şirketlerin, Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hesabında 6 ay yerine 3 aya dönebilecek olmaları, kur korumalı mevduata olan ilgiyi artıracaktır. Zira şirketlerin tamamı yüksek miktarda dövizi hesaplarında bekletebilecek ölçekte değil. Konya gibi KOBİ ölçekli illerde, daha küçük sermayelere sahip olan şirketlerimiz için 6 ay uzun bir süre. Dolayısıyla burada vadenin 3 aya çekilmesi ilgiyi artıracaktır.  Ayrıca döviz kazandırıcı hizmetlerden gelen dövizin yüzde 25’inin bozdurulması yaklaşımı birçok sektör için makul olmakla birlikte, yüksek oranda ithalat bağımlısı olan sektörlerimizi zorluyor. Yüzde 93’ü ithalata dayalı hammadde ile çalışan sektörlerimiz var. Bu sektörler, daha önce TL’ye dönüştürdükleri döviz gelirini tekrar dövize döndürmek istediklerinde, kur zararı ile karşılaştıklarını ifade ediyorlar. Bu şirketleri de koruyabilecek bir argüman ile bir düzenleme getirilse doğru olacaktır” şeklinde konuştu.

 

İşletme sermayesi ihtiyacı arttı, yeni bir finansman modeline ihtiyaç var

 

Şirketlerin işletme sermayesi ihtiyacının da arttığını kaydeden Başkan Kütükcü, finansman ihtiyaçlarının karşılanabileceği yeni bir modele ihtiyaç olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Daha önce 10 birim işi yapabilmek için 100 liralık sermayeye ihtiyaç varken, bugün aynı iş için en az 250 liralık sermayeye ihtiyaç var. Dolayısıyla daha önce uygulanan İşe Devam Kredisi gibi kredi destek mekanizmasına benzer, işletmelerin sermaye ihtiyacı açığını karşılayabilecekleri finansman modeline ihtiyaçları var.”

 

Ucuz krediyi uzun vadeli sunmak istiyoruz

 

Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu da, işletmelere daha ucuz ve daha uzun vadeli finansmana erişim sağlanmasının önemine değinerek, “Bu sağlanmadığı takdirde büyüme, kapasite kullanım oranları ve üretim artırılamaz” dedi.

 

Yatırımı ve üretimi artırmak için faiz indirimine gidildiğini belirten Kavcıoğlu, “Hedefimiz, en ucuz finansmanı, en uzun vadeli bir şekilde sunmak. Üretim, yatırım ve ihracatı artırma noktasında belirlediğimiz hedefleri gerçekleştirmek için ticari bankaların limitlerini artırdık. Bunların büyük kısmını TL olarak sunuyoruz” şeklinde konuştu.

 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun moderatörlüğünde yapılan toplantıda, Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sanayi haberlerimizi isteyen herkesle paylaşmaktan mutluluk duyarız. Ancak, haberlerimizi kullanırken kaynak göstermenizi ve link vermenizi özellikle rica ediyoruz.

    Bültenlerimize abone olmak istiyorsanız lütfen e-posta adresinizi girin.

    Subscribe!
    Araç çubuğuna atla