REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SANAYİ AİLESİ

Üçüncü ihracat treni Gürcistan’a uğurlandı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Üçüncü ihracat treni Gürcistan’a uğurlandı
31 Ocak 2021 - 9:41
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’den Çin’e gitmek üzere yola çıkan bor yüklü ihracat treni Kars’tan Gürcistan’a uğurlandı. Borun Çin yolculuğu 12 gün sürecek. Yolculuk boyunca 2 kıta, 2 deniz aşılacak ve 5 ülkeden geçiş yapılacak.

Ankara’dan törenle uğurlanan ve Çin’e gidecek bor yüklü tren, Ankara, Kayseri, Sivas ve Erzurum’un yanı sıra Sarıkamış ilçesi güzergahını kullanarak Kars Tren Garı’na ulaştı.

1234 ton yüklü ihracat treni bakım ve kontrol nedeniyle Kars Tren Garı’nda yaklaşık 1 saat mola verdi. Kars Tren Garı’ndaki işlemleri tamamlanan 45232 numaralı tren, Gürcistan’ın Ahılkelek kentine doğru yola çıktı.

“Demiryoluyla 2 Haftada Ulaşacak”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Pekin’den Londra’ya kadar kesintisiz bir ticaret yolu oluşturmayı hedefleyen Kuşak ve Yol Projesi’nde, Türkiye’nin kilit bir role sahip olduğunu anımsatarak, “Son yıllarda demiryollarına yaptığımız yatırımlar bu projeyle birleşince, yaklaşık 40 milyon metrekarelik bir alanda 60’dan fazla ülke ve 4,5 milyarlık dünya nüfus hinterlandımıza girdi. Londra ve Pekin arasındaki networkün güçlenmesi, güzergah üzerinde yer alan yaklaşık 25 trilyon dolar büyüklüğündeki ülke ekonomilerinin daha da büyümesi, bizim için yeni fırsat pencereleri açıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“754 metre uzunluğunda, 42 konteyner yüklü trenimiz, toplam 7 bin 792 kilometre yol kat edecek. Deniz yoluyla yaklaşık 45 ila 60 gün arasında gerçekleştirdiğimiz ihracatı demiryoluyla 15-20 gün içerisinde yapabileceğiz. Özellikle son dönemde deniz yoluyla yapılan sevkiyatlarda yükselme trendi devam eden navlunlara karşı TCDD Taşımacılık’ın yaptığı yurt dışı taşımacılık yeni bir alternatif ve önemli bir fırsat imkanı doğuruyor. Sadece bizim açımızdan değil, ihracat yaptığımız pazarlar açısından da ciddi bir kazanım olacak.”

“Çin Türkiye’nin en büyük ihracat rotası”  

“Eti Maden’in Uzak Doğu pazarında yaklaşık 1 milyon tona ulaşan satış rakamı var. Bu rakamın yılda 600 ila 700 bin tonluk bor ürünleri satışını Çin’e yapıyoruz. Sadece Çin değil, Asya pazarının genelinde ciddi bir büyüme potansiyelimiz var. Bugünkü işbirliğimizle Uzak Doğu pazarına ihracatımızı inşallah çok kısa bir sürede daha yukarılara çekeceğiz.”

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sanayi haberlerimizi isteyen herkesle paylaşmaktan mutluluk duyarız. Ancak, haberlerimizi kullanırken kaynak göstermenizi ve link vermenizi özellikle rica ediyoruz.