REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SANAYİ AİLESİ

ÇOSB’nin Dijitalleşme Olgunluk Düzeyi Araştırması tamamlandı

ÇOSB’nin Dijitalleşme Olgunluk Düzeyi Araştırması tamamlandı
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
19 Ocak 2022 - 17:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) ile Trakya Kalkınma Ajansı işbirliğinde sürdürülen, ‘Sanayide Dijital Dönüşüm Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Projesi’nin bir alt uygulaması olan ve katılımcı firmalara yönelik yapılan ‘ÇOSB Sanayide Dijitalleşme Olgunluk Düzeyi Araştırması Genel Değerlendirme Raporu Sonuçları’ açıklandı.

Çerkezköy OSB Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya  Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Çerkezköy OSB Müdürü Mehmet Özdoğan, davetliler ve basın mensupları katıldı.

SÖZDİNLER: ÇOK CİDDİ KATKILAR SAĞLAYACAK

Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, araştırmada emeği geçen herkese teker teker teşekkür ederek şunları söyledi:” Sanayide Dijital Dönüşüm Eğitim ve Danışmanlık Merkezi isimli bu projemiz kapsamında kurduğumuz ve geçtiğimiz Eylül ayında açılışını yaptığımız laboratuvarda eğitim alacak öğrencilerin ve teknik insanların, şirketlerimizin dijital dönüşümünde çok ciddi katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Ayrıca bugün açıklanacak firmalarımıza ait Dijitalleşme Olgunluk Seviyesi sonuçlarının da gerek bölge ve gerekse firmalarımız açısından yeni bir gelişim yolu oluşturacağına da inancım tamdır.

ŞAHİN: DİJİTAL DÖNÜŞÜM YOL HARİTASI ÇIKARILDI

Toplantıda bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin şu bilgileri verdi:” Dijital teknolojilerin verimliliğe, hızlı çözüm oluşturmaya, iş süreçlerinde kaliteyi artırmaya ve personel seçimi ile performans yönetiminde adil bir ortam sağlamaya yönelik etkisi oldukça yüksektir. Ayrıca kolay geribildirim sağlaması, hızlı ve hatasız izlemeler ve çözümler oluşturması ve iletişim engellerini ortadan kaldırılması dijitalleşmeyi kullanan firmaların en önemli kazancıdır.

 

2019 yılında uygulamasına başlanan Sanayide Dijital Dönüşüm Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Güdümlü Projemizi ve bu kapsamda eğitim ve araştırma, geliştirme amaçlı kurulan Siber Fiziksel Fabrikayı geçtiğimiz Eylül’de kamuoyuna tanıtmıştık. Bu projeyi Çerkezköy OSB ile birlikte yürütüyoruz,  projenin iştirakçileri ise Trakya’da faaliyet gösteren 16 OSB, Tekirdağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Mekatronik Mühendisleri Derneği’dir. Bu projenin temel amacı dijital dönüşüm konusunda işletmelerin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi ve Trakya Bölgesi genelinde dijital dönüşüm konusunda farkındalık oluşturularak, firmaların dijital dönüşüm süreçlerini hızlandırmaya yönelik danışmanlık verilmesidir.

Bugün burada projenin önemli merhalelerinden biri olan ve Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi tarafından hazırlanan Çerkezköy OSB bünyesinde 100 adet fabrika için “Sanayide Dijital Dönüşüm Olgunluk Düzeyi Araştırması” raporunun sizlere duyurulması için bir araya geldik. Çalışma kapsamında faaliyetler tamamlanarak raporlar oluşturuldu. Bu raporda ilk olarak Çerkezköy OSB’de üretim yapan firmaların mevcut durumları ele alındı, daha sonra işletmelerin dijital olgunluk seviyeleri ölçümlendi. İşletmelerin dijitalleşmeye yönelik mevcut sorunları, zorlukları ve kısıtlamaları yüz yüze yapılan anketlerle belirlendi. Sonrasında da bir dijital dönüşüm yol haritası ortaya koyuldu. Dijital Dönüşüm için Yol Haritası, firmaların mevcut durumundaki seviyeyi artırmasına yönelik yol gösterici niteliği taşıyor.”

 

Bölgemizdeki 100 katılımcımızla yapılan Çerkezköy OSB Dijitalleşme Olgunluk Araştırması sonuçlarının açıklanacağı bugünkü toplantımıza katılımları çerçevesinde değerli Ajans Genel Sekreterimize ve Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörümüze, Rektör Yardımcılarımıza ve üniversitemizin ilgili yetkililerine ve Yıldız Teknoloji Transfer Ofisi adına araştırmayı başarıyla yürüten-tamamlayan bütün hocalarımıza, katılımcı firmalarımıza ve değerli basın temsilcilerimize teşekkür ediyoruz.”

YILMAZ: YAKLAŞIK 7 AY SÜRDÜ

Lansmanın son konuşmasını Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz yaptı. Yapılan araştırmanın bir takım çalışması olduğunu söyleyen Yılmaz, yaklaşık yedi ay süren çalışma ile Çerkezköy OSB’de yer alan 100 firmanın dijital olgunluğunu ayrıntılı bir şekilde ölçümlediklerini söyledi.

Toplantının son kısmında ise Yıldız Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi tarafından Prof. Dr. Burcu Erkmen liderliğinde hazırlanan araştırma raporu, Doç. Dr. Revna Acar Vural tarafından katılımcılara sunuldu.

ÇOSB’de faaliyet gösteren 100 firma ile yapılan çalışmaların sonucunda Bölgedeki firmaların ortalama olarak Endüstri 2.0 ile 3.0 arasında olduğuna dikkat çekildi. Türkiye genelindeki firmaların olgunluk seviyesiyle benzer şekilde bir sonuç ortaya çıkarken, anket yapılan 100 firmanın dijital olgunluk seviyelerinin gösterildiği raporların firmalara özel olarak gönderileceği ifade edildi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
FİRMA ARAMA

Sanayi haberlerimizi isteyen herkesle paylaşmaktan mutluluk duyarız. Ancak, haberlerimizi kullanırken kaynak göstermenizi ve link vermenizi özellikle rica ediyoruz.

Bültenlerimize abone olmak istiyorsanız lütfen e-posta adresinizi girin.

Subscribe!
Araç çubuğuna atla