REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SANAYİ AİLESİ

‘Metaverse 10 yılda 1 milyar kişiye ulaşacak’

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
‘Metaverse 10 yılda 1 milyar kişiye ulaşacak’
22 Eylül 2022 - 22:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyince (TAİK) 12’nci Türkiye Yatırım Konferansı, Meta’nın New York ofisinde gerçekleştirildi. Konferansa ABD’li ve Türk birçok iş insanı katıldı.

T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş konferansa yaptığı konuşmada, küresel ve bölgesel olarak yaşanan son gelişmeler, ortaklık ve iş birliğinin öneminin bir kez daha kanıtladığını söyledi. Gelecekte dijital ve yeşil ekonominin önemli olacağını vurgulayan Muş, dijital araçların ticareti daha güvenli ve daha az maliyetli hale getirmek için birincil kaynak haline geldiğini dile getirdi. Muş, Türkiye’nin ABD ile 2020’nin başından bu yana çok verimli bir dijital diyalog süreci olduğuna işaret ederek, “Her iki ülkeden özel sektörün katılımıyla birlikte yapay zeka, veri, 5G, siber güvenlik ve blockchain gibi konulara odaklanıyoruz. Bu diyaloğun bir sonraki adımı olarak, Şubat 2023’te yüz yüze bir workshop çalışması gerçekleştireceğiz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, burada yaptığı konuşmada, salgın, savaşlar, enflasyon, enerji krizleri, istikrarsız arz ve değer zincirleri nedeniyle zor bir dönemden geçildiğini, küresel ekonominin sorunlarını çözmek için kamu ve ticari diplomasiyi sürdürmekte ısrar edilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin salgın sürecinde gösterdiği performansla dirençli, sağlam, çevik ve esnek bir ekonomiye sahip olduğunu kanıtladığını vurgulayan Varank, diğer pek çok üreticinin aksine Türk üreticilerin salgın sürecinde yurt içi ve dışı taahhütlerini başarıyla yerine getirdiğini kaydetti.

Varank, söz konusu dönemde Türkiye’nin G20, OECD ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında en yüksek gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) büyümesini gerçekleştirdiğini, Orta ve Doğu Avrupa’da yatırım çeken ilk 3 ülke arasında yer aldığını dile getirdi.

ABD’DEN TÜRKİYE’YE DOĞRUDAN YATIRIM GİRİŞİ GEÇEN YIL YÜZDE 45 ARTTI

Birçok çok uluslu şirketin Türkiye’yi Avrupa, Asya ve Afrika’nın kesiştiği noktada bir araştırma, tasarım, üretim, ihracat ve lojistik merkezi olarak tercih ettiğini vurgulayan Varank, “Bazı küresel şirketler şimdiden bazı operasyonlarını Türkiye’ye kaydırırken bazıları kapasitelerini artırdı. Bugün Türkiye’de iş yapan uluslararası şirketlerin sayısı, 2 bini ABD şirketi olmak üzere 76 bine ulaştı. Uluslararası yatırımcıların 500’den fazla AR-GE ve yenilik merkezi Türkiye’de bulunuyor.” dedi.

Varank, ABD’nin geçen yıl Türkiye’nin en büyük ikinci ihracat pazarı ve dördüncü en büyük ithalat ortağı olduğunu anımsatarak, bu ülkeden Türkiye’ye doğrudan yatırım girişinin geçen yıl yüzde 45 artışla 14 milyar dolara çıkarak, ABD’yi Türkiye’nin en büyük ikinci yatırımcısı haline getirdiğini anlattı.

Rakamların arttığını ancak potansiyelin çok altında kaldığını belirten Varank, şöyle devam etti:

“Tüm anlaşmazlıklara rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Biden, iş ortamının geliştirilmesine her fırsatta desteklerini dile getiriyor. ABD’nin dayanıklı tedarik zincirleri oluşturma, Amerikan imalatını canlandırma ve geniş tabanlı büyümeyi teşvik etme konusundaki yeni politikasının hem Türk hem de Amerikan şirketleri için fırsatlar yaratabileceğine inanıyoruz.”

TÜRKİYE, BÖLGESEL BİR TEKNOLOJİ MERKEZİ OLMA POTANSİYELİNE SAHİP

Türkiye’nin girişimci iş kültürü, genç ve teknolojiye meraklı nüfusu, yetenekli mühendis havuzu ve rekabetçi ortamı ve hizmetleriyle küresel aktörlerden büyük yatırımlar çektiğine işaret eden Varank, ülkede 2019’da sıfır olan “unicorn” sayısının bugün 2’si “decacorn” olmak üzere 6’ya çıktığını bildirdi.

Varank, “Türkiye, ABD şirketleri için bölgesel bir teknoloji merkezi olma potansiyeline sahip.” diye konuştu.

Türkiye’nin start-up ekosisteminin geçen yıl erken aşamada 1,6 milyar dolarlık yatırım aldığı bilgisini veren Varank, toplam fonlama değerinin bir önceki yıla kıyasla 9 kat arttığını, bu yılın ilk yarısında ise 1,4 milyar dolar yatırımla bir kez daha rekora ulaşıldığını kaydetti.

Varank, aynı dönemde İstanbul’un Londra, Paris ve Berlin’den sonra en çok yatırım yapılan 4’üncü şehir olduğunu, oyun yatırımlarında ise Avrupa’da ilk sırada yer aldığını aktardı.

ABD’li şirketleri Türk teknoloji start-uplarına doğrudan veya girişim sermayesi fonları aracılığıyla yatırım yapmaya çağıran Varank, “Türkiye’ye yatırım yapmalı, bölgemizde iş yapmanın faydasını görmeli ve oradan tüm dünyaya açılmalısınız.” ifadesini kullandı.

DEİK Başkanı Nail Olpak ise, teknoloji sektörünün büyüme, istihdam yaratma ve verimliliği artırma açısından çok önemli bir endüstri olduğunu söyledi. Ekonomik dayanıklılık ve küresel rekabetin teknoloji alanında sürekli ve artan güce dayandığını belirten Olpak, teknoloji sektörünün dikkate değer bir hızla ve ölçekte büyüdüğünü kaydetti. Olpak, Türk dronlarının ününe işaret ederek, “Daha yapacağımız çok şey var. Bunun gerçekleşmesi için yeni bağlantılar, sürekli yatırım ve sürekli büyüme gerekiyor” dedi.

TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ise, ABD ile Türkiye arasındaki ikili ticaret hacminin geçen yıl yaklaşık yüzde 30 arttığını belirtti. Yalçındağ, “Bu yıl ticaret hacmimizin 30 milyar dolara yükseleceğini umuyoruz” diye konuştu. ABD’nin Türkiye’nin en büyük ikinci ihracat partneri olduğunu kaydeden Yalçındağ, TAİK olarak ABD’nin tedarik zincirlerine entegrasyona öncülük etmeye, ABD’nin Çin’e olan bağımlılığını azaltmaya ve Afrika ile Orta Asya’da Türk ve Amerikan firmaları arasında ortaklıklar oluşturmaya hazır olduklarını söyledi.

Türkiye’nin metaverse potansiyeli

Meta Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkanı Derya Matraş ise, dünyanın dört bir yanındaki 210 milyondan fazla aylık aktif Facebook kullanıcısının Türkiye’deki işletmelerin en az bir tanesiyle bağlantı kurduğunu aktararak, “Meta olarak, insanların her boyuttan işletmeleri keşfetmesine ve bu işletmelerle bağlantı kurmasına yardımcı olarak ülkemiz için ekonomik fırsatlar yaratmak en büyük önceliklerimizden biri. Ayrıca yeni şirket vizyonumuz doğrultusunda odak noktamız olan metaverse iş dünyası, ekonomi ve Türkiye’nin geleceği için birçok yeni fırsat sunacak. Metaverse’ün önümüzdeki on yılda 1 milyar kişiye ulaşacağını ve dijital ticarette yüz milyarlarca dolara ev sahipliği yapacağını düşünürsek, Metaverse’ün sunduğu yeni fırsatlardan yararlanarak Türkiye’de de yeni istihdam alanları ve iş fırsatları çıkabileceğine inanıyoruz. Önümüzdeki on yıl içinde küresel olarak 3 trilyon dolardan ve Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’de 360 milyar dolardan fazla değere sahip olabilecek bir potansiyelden bahsediyoruz” dedi.

Matraş, Türkiye’deki her boyuttaki işletmenin yerel ve uluslararası ölçekte büyümesine yardımcı olmak için çalışmalarını sürdürmeye devam edeceklerini vurguladı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sanayi haberlerimizi isteyen herkesle paylaşmaktan mutluluk duyarız. Ancak, haberlerimizi kullanırken kaynak göstermenizi ve link vermenizi özellikle rica ediyoruz.

    Bültenlerimize abone olmak istiyorsanız lütfen e-posta adresinizi girin.

    Subscribe!
    Araç çubuğuna atla