REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SANAYİ AİLESİ

‘Sanayici OSB’lerin yönetimini kendisi belirlemeli’

‘Sanayici OSB’lerin yönetimini kendisi belirlemeli’
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
07 Kasım 2021 - 14:46
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) 19. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel Kurulda konuşan OSBÜK Başkanı Kütükcü, OSB’lerin Türkiye ekonomisindeki önemine değinerek, OSBÜK’ün çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Kayseri Mimarsinan OSB Müteşebbis Heyet Başkanı Mehmet Büyüksimitci’nin Divan başkanlığını yaptığı Genel Kurul, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan, OSB Başkanları, OSBÜK delegeleri ve bölge müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, organize sanayi bölgelerinin Türkiye’nin planlı kalkınmasında lokomotif rol üstlendiğinin altını çizerek, OSB’lerin kazanımlarının korunmasının ve geliştirilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Cumhuriyetin 100. yılında 2.5 milyon istihdam hedefi

Kütükcü, OSB’lerin pandemi sürecinde gösterdiği üretim performansı ile Türkiye’ye güç verdiklerini, hammadde, lojistik ve enerji başta olmak üzere artan tüm maliyetlere rağmen üretimden asla kopmadıklarını ifade ederek, “Organize sanayi bölgelerimizde elektrik tüketimi, bu yılın ilk 9 ayında ortalama yüzde 15.6 arttı. Bu aynı zamanda güçlü bir üretim artışı demek. Pandemi döneminde OSB’lerimizde 2 bin 64 yeni parselde üretime geçildi. Böylece OSB’lerimizdeki işletme sayısı 67 bini buldu. Yine OSB’ler pandemi döneminde, 250 bin yeni istihdam oluşturdu. İnşallah Cumhuriyetimizin 100. yılında, 2023’te 2.5 milyon istihdam hedefimize adım adım yaklaşıyoruz” şeklinde konuştu.

OSB’ler geleceği kurguluyor

OSB’lerin sadece bugünü değil geleceği kurgulayan bir anlayışla yatırım yaptığına dikkat çeken Başkan Kütükcü, bu yatırımlarda emeği geçen tüm OSB başkanlarına teşekkür etti.

OSBÜK’ün yaptığı çalışmaları da anlatan Kütükcü, pandemi döneminde OSB’lerdeki üretimin kesintisiz devam etmesi için 50’nin üzerinde rapor hazırladıklarını ve bu raporları ilgili kurumlarla paylaşarak, OSB camiasının sorunlarının çözümünü takip ettiklerini anlattı.

OSB’lerin kazanımları korunmalı

Kütükcü, konuşmasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen ve OSBÜK’ün de görüşlerini bildirdiği 4562 sayılı OSB Kanunu ile ilgili taslak çalışmaya da değinerek sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız bize kanun taslağı ile ilgili çalışmayı 28 Eylül günü iletir iletmez, aynı gün içerisinde tüm OSB’lerimizle paylaşarak görüşlerini istedik. 7 gün sonra da OSB’lerimizle bir online toplantı yaptık. Bu çalışmalardan sonra, camiamızdan gelen görüşleri konsolide ederek 19 Ekim Salı günü Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza ilettik. Ayrıca OSBÜK Yönetim Kurulu olarak, Sayın Bakanımızla uzun süren bir toplantı yaptık ve camiamızın taleplerini aktardık. Biz OSB sanayicilerimizin kendi yönetim biçimini kendisinin belirlemesi gerektiğine inanıyoruz. Diyoruz ki; OSB’lerimiz Genel Kurulla mı yönetilecek müteşebbis heyetle mi yönetilecek bırakalım bunun kararını OSB Genel Kurulları versin. Ayrıca malum geçmişte sanayicilerimizin üzerinde TRT Payı, Emlak Vergisi, Tapu Harcı gibi yükler vardı. Bu yükler 2017 yılında Üretim Reform Paketi ile kaldırıldı. Bu kazanımlarımızın korunması gerektiği, taslakta yer alan OSB’lerimizin yıllık brüt gelirinin yüzde 1’inin KOSGEB, TÜBİTAK ve Kalkınma Ajansı Destek Programlarında kullanılmak üzere Bakanlığa aktarılması konusunun da taslaktan çıkarılması talebimizi Bakanımıza ilettik.”

Olumlu düzenlemeler için Bakan Varank’a teşekkür

Taslak kanun çalışmasında yer alan diğer konularla ilgili de OSB’lerin taleplerini Bakan Varank’a ilettiklerini aktaran Kütükcü, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Taslakta, hizmet ve destek alanlarının kapsamına lojistiğin eklenmesi, OSB kuruluşunda ildeki Organize Sanayi Bölgelerinin de yer alması, sanayi lekesi olan alanlarda yer seçimi olmadan OSB kurulmasına imkân tanınması, OSB’lere başka iç ve dış kaynaklardan kullandıkları krediler için Bakanlıkça kredi faiz desteği verilmesi gibi son derece isabetli, olumlu düzenlemeler de var. Bu olumlu düzenlemeler için de Bakanımıza ve Bakanlığımıza da teşekkür ediyorum.”

Varank: “OSBÜK birlikte çalıştığımız paydaşların başında geliyor”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da, sanayicileri pandemi döneminde gösterdikleri üstün performans nedeniyle tebrik etti. Üretim ihracat ve büyümede elde edilen başarıların mutfağının OSB’ler olduğunu söyleyen Varank, “Her biri bulunduğu şehrin ve bölgenin dinamosu olan OSB’ler ülkemizin küresel bir üretim merkezi olabileceğini bu dönemde yeniden ispat etmiştir. Sanayicimize ihtiyaç duyacağı konularda dünya standartlarında yatırım ortamı sunan OSB’lerimizi destekliyoruz. Bu ortamı hazırlama sürecinde de birlikte çalıştığımız paydaşların başında da OSBÜK geliyor. Sizden alınan geri bildirimlerle uygulamada gördüğümüz eksikleri de dikkate alarak OSB’lerimizi sürekli iyileştirmenin gayreti içindeyiz” dedi.

Yapılan çalışmalarla OSB’lerin dünya tarafından örnek alındığına vurgu yapan Varank, OSB’si olmayan şehrin kalmadığını aktardı. 2021 yılı yatırım programında 18 yeni, 106’sı da devam eden OSB projesi bulunduğunu aktaran Varank, “Bu projeler için 2021 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 2.7 milyar TL harcama oldu. Pandemi sürecinde de OSB yatırımları durmadı, aksine hızlanarak yatırımlarımızı devam ettirdik. OSB ve sanayi siteleri için 2020 yılında verilen başlangıç ödeneğini yaklaşık 4 kat artırdık ve ödeneğin tamamını kullandık” diye konuştu.

OSB’lere destek verilmeye devam edecek

OSB’lerin nitelik ve niceliklerini artıracak destekler vermeye devam edeceklerini dile getiren Bakan Varank, 2021 yılı hedeflerini açıklayarak, 50 bin kişiye istihdam oluşturacak 17 OSB projesini tamamlayacaklarını söyledi. OSB’lerin doluluk oranlarına vurgu yapan Varank, “OSB’lerdeki doluluk oranı yaklaşık yüzde 75 seviyelerinde. Üretime başlanan 55 bini aşkın parselde yaklaşık 2.2 milyon kişiye iş imkanı sağlandı. Yakın zamanda fabrika inşaatları tamamlanıp üretime geçildiğinde bu sayının 2.5 milyona ulaşmasını bekliyoruz. OSB’lere sağlanan istikrarlı devlet desteği başlı başına bir teşvik modeli olarak karşımıza çıkıyor” sözlerini kullandı.

Yeşil OSB uygulamasına geçilecek

Avrupa Yeşil Mutabakatı, Islah OSB uygulaması gibi birçok konuda değerlendirmeler yapan Bakan Mustafa Varank, yapılacak değişim ve dönüşümün doğal başlangıç noktasının OSB’lerden geçtiğini vurguladı. Varank, “Yeşil Organize Sanayi Bölgesi uygulamasına geçiyoruz. Bunun içinde OSB’lerimizi Yeşil OSB’lere dönüşümünü hızlandıracak altyapı yatırımlarını biz Bakanlık olarak destekleyeceğiz. Burada başka bir imkanımız daha var. Dünya Bankası finansmanlı OSB kredilendirme projesini de bu dönemde başlatmış olduk. Dünya Bankasından temin ettiğimiz 300 milyon dolar tutarındaki krediyi OSB’lerimize kullandıracağız. Bu kredi de Bakanlıktaki kredi gibi aynı şartlarda OSB’lerimiz tarafından kullanılabilecek” dedi. Varank, kredi ile OSB’lerin Yeşil OSB olma yolundaki altyapı gereksinimlerinin sağlanarak daha sürdürebilir planlı sanayi alanları haline geleceklerine ve OSB’lerdeki teknolojik dönüşüme dair değerlendirmelerde bulundu.

OSB’ler cazibe merkezi haline gelecek

OSB’leri cazibe merkezi haline getirebilmek için çalıştıklarını söyleyen Varank, dünya standartlarında yatırım ortamı sunmaya gayret gösterdiklerini belirtti. OSB Kanununda değişiklikler yapılması için istişareler yaptıklarını belirten Varank, kanun taslağının sanayiciye hizmet edeceğini belirterek, “Bu düzenlemelerden bir kısmı OSB kurulumu ve işleyişini kolaylaştıran, bir kısmı da işletmelerin OSB’lerinde yerleşime ve üretime geçme süreçlerini hızlandıracak uygulamalar. Örneğin OSB tanımını genişletmek istiyoruz. Hizmet ve destek alanlarının kapsamına artık lojistiğin mutlaka eklenmesi gerektiğine inanıyoruz. OSB kuruluşunda ildeki mevcut OSB’lerin katkı vermesi durumunda süreçlerin hızlanacağını gördük. Bununla ilgili değerlendirmeler yapıyoruz. Yeşil OSB tanımı yapmak, önümüzdeki dönemde özellikle firmalarımızı ihracat pazarlarında işlerini kolaylaştıracak. Bununla ilgili düzenlemeleri istişare ediyoruz” dedi. Varank, konuşmasında kanunda yapılacak diğer düzenlemelere de değindi.

Elitaş: “OSB’ler Türk sanayisi için çok önemli”

OSB Kanunu hakkında değerlendirmeler yapan AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş ise kanun sürecine ilişkin değerlendirmeler yaptı. OSB’lerin Türk sanayisi için çok önemli olduğunu ifade eden Elitaş, OSB’lerdeki sanayicilerin önündeki engellerin kaldırılmasının önemine dikkat çekti. Elitaş, OSB Kanununda geçmişte yapılan değişiklikleri de anlatarak, “Her şeyi doğru yapabilmemiz mümkün değil, sizden aldığımız bilgiyi kendi dağarcığımızda değerlendirerek ve sonuçları muhakkak iyi varsa hep beraber yanlış varsa hep beraber bu yanlışı ortaya koyuyoruz ama düzeltmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Genel Kurul gündemi görüşüldü.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
FİRMA ARAMA

Sanayi haberlerimizi isteyen herkesle paylaşmaktan mutluluk duyarız. Ancak, haberlerimizi kullanırken kaynak göstermenizi ve link vermenizi özellikle rica ediyoruz.

Bültenlerimize abone olmak istiyorsanız lütfen e-posta adresinizi girin.

Subscribe!
Araç çubuğuna atla