REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SANAYİ AİLESİ

Akgün Altuğ: İhracat azalsa da motivasyon yüksek

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Akgün Altuğ: İhracat azalsa da motivasyon yüksek
09 Aralık 2020 - 13:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı  Akgün Altuğ, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan verilere göre Sakarya Kasım ayında 453,151 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek ihracatçı iller arasındaki 7. sırasını korumaya devam ettiğini vurguladı.

 

“İş dünyası motivasyonunu kaybetmiyor”

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Altuğ, Sakarya’nın salgın dolayısıyla küresel pazarlardaki daralmaya rağmen ihracatta 4 milyar dolarlık bir hacmi yakaladığını belirterek; “Son günlerde tekrar zirve noktasına ulaşan salgın, etkilerini sağlıkta da, ekonomide de ciddi şekilde göstermeye devam ediyor. Bu süreçte Sakarya iş dünyası dünya için üretmeye devam ediyor.

 

Haziranda başlayan normalleşme sürecinin ardından üretimde ve dış ticaret hacminde yakaladığımız hızlı yükseliş trendi bizleri motive ediyor.

 

Açıklanan Kasım ayı ihracat rakamlarına baktığımızda Sakarya olarak 453,151 milyon dolarlık bir performans sergiledik. Geçtiğimiz Ekim ayına oranla yaklaşık yüzde 9’luk bir düşüş olsa da salgının etkilerinin her geçen gün daha da kendini gösterdiği bir süreçte bu tablo iş dünyamızın motivasyonunu bozmadığını gösteriyor.

 

“Daralan pazara rağmen 4 milyar dolarlık ihracat hacmi”

 

Tüm dünyada devam eden Covid-19 salgınına karşı alınan tedbirler nedeniyle tedarik zincirinde, piyasalarda yaşanan kırılmalar ve düşen üretime rağmen kümülatif olarak baktığımızda bu yılı 4 milyar doları aşkın bir ihracat rakamıyla az hasarla ancak beklenenin altında kapatacağımız görünüyor.

 

 “Otomotiv yine başı çekiyor”

 

Kasım ayı ihracatımızda şehrimizin en büyük ihracat kalemi olan otomotiv başı çekmeye devam ediyor. Çok çeşitli olan ihracat kalemlerimizden demir ve demir dışı metal, iklimlendirme sanayi, kimyevi maddeler, elektrik-elektronik ürünleri de ihracatımızın ilk 5 kalemini oluşturuyor.

 

İkinci salgın dalgasını derinden hissettiğimiz bu süreçte Sakaryalı ihracatçımız geçtiğimiz yılın Kasım ayıyla aynı seviyede ihracat gerçekleştirdi. Salgına karşı geliştirilen aşı çalışmaları, alınacak tedbirler ile üretiminin devamlılığı sağlanması ve ayrıca yeni açıklanan Ekonomi Programı ile yükseliş trendine gireceğimizi ön görüyorum. Gelecekten ümidimizi kesmeden ülkemiz için üretmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sanayi haberlerimizi isteyen herkesle paylaşmaktan mutluluk duyarız. Ancak, haberlerimizi kullanırken kaynak göstermenizi ve link vermenizi özellikle rica ediyoruz.