REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SANAYİ AİLESİ

FED kararı sonrasında beklentiler nasıl değişti?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
FED kararı sonrasında beklentiler nasıl değişti?
23 Eylül 2022 - 3:38
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ABD Merkez Bankası’nın beklenen 75 baz puanlık faiz artışı kararını VOA Türkçe’ye değerlendiren makro ekonomi uzmanı Altan Ergun, FED Başkanı Jerome Powell’ın verdiği bazı mesajların, beklentilerin dışında olduğunu söyledi.

Ergun, piyasaların 2023 yılında faizlerin düşürülmesi yönünde fiyatlandırmalar yaptığını bu nedenle Powell’ın beklentileri değiştirdiğini belirtti.

 

Powell’ın mesajlarına bakıldığında 2023’te de faiz arttırımlarının devam edeceğini yönündeki sinyallere dikkat çeken Ergun, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz rakamlarından geri adım atmayacağını, kısa vadede 2022’nin dördüncü ve 2023’ün ilk çeyreğinde makro verilerin negatif yönde olmasını beklediklerini kaydetti.

 

Jerome Powell’ın yüksek faizde daha uzun süre kalmak istediği değerlendirmesi yapan Ergun, enflasyonun yapısal olarak düştüğünün görülmek istendiğini, ekonomide ciddi bir yavaşlama olduğunu ve bunun şiddetini görmek için gelecek 3-4 aya bakılacağını belirtti.

 

1970’lerden beri en kısa sürede en fazla faiz artışının yapıldığını hatırlatan Altan Ergun, bu süreçte işsizliğin artmasına kesin gözüyle baktıklarını söyledi.

 

Ergun, ABD’de son 14 yılın en yüksek seviyesine ulaşan mortgage (konut kredisi) faizlerinin son yedi aydır ev satışlarının düşmesine neden olduğunu, ev fiyatlarında yüzde 60 ile 70’lere varan düşüşler beklediğini kaydetti.

 

“Jerome Powell Beklentileri Değiştirdi”

 

Peki bu ekonomik iklimde yatırımcılar kendilerini nasıl koruyabilir? Dahası Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerde FED’in faiz kararından yatırımcılar hangi adımlarla kendilerini koruyabilir?

Ergun’a göre dolarda kalmak birçok yatırımcının tercihi olacak. Ergun bunun nedenini, Avrupa’nın krize girmesi ve İngiltere ekonomisini sübvanse edebilmek için ciddi paralar harcaması sonucu doların güçlü kalmasına kesin gözüyle bakılmasıyla açıkladı.

 

Ergun bu nedenle de yatırımcıların dolarda kalarak doğru bir pozisyon alacaklarını düşündüğünü söyledi; altının da bu zaman diliminde iyi bir yatırım olacağını belirtti.

Amerika’nın Sesi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sanayi haberlerimizi isteyen herkesle paylaşmaktan mutluluk duyarız. Ancak, haberlerimizi kullanırken kaynak göstermenizi ve link vermenizi özellikle rica ediyoruz.

    Bültenlerimize abone olmak istiyorsanız lütfen e-posta adresinizi girin.

    Subscribe!
    Araç çubuğuna atla